25 września 2024

Udostępnij znajomym:

Często czujemy potrzebę otwierania się na świat i dzielenia się wszystkim, co nas dotyczy. Jednak czy jest to zawsze najlepsze rozwiązanie? Psychologia sugeruje, że są pewne rzeczy, które lepiej zachować dla siebie. Nie chodzi tu o bycie tajemniczym, czy dlatego, że są to tematy tabu, ale raczej o utrzymanie zdrowych granic, kierowanie się rozsądkiem i fakt, że zachowanie ich dla siebie może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Osobiste cele i ambicje

Mamy naturalną potrzebę ogłaszania naszych marzeń. Jednak badania opublikowane w "Psychological Science" pokazują, że gdy dzielimy się celami, usłyszana pochwała może zmylić nasz mózg, przekonując go, że już je osiągnęliśmy, co obniża naszą motywację. Nie oznacza to, że nie powinniśmy dzielić się ambicjami, ale warto wyczuć odpowiedni moment, kiedy jest to korzystne, a kiedy może potencjalnie utrudnić nasz postęp.

Osobiste problemy i konflikty

Choć dzielenie się problemami bywa pomocne, może też prowadzić do ruminacji – cyklu niekończących się rozmyślań, które obciążają nas psychicznie. Dzielenie się swoimi problemami ze wszystkimi czasem sprawia, że zamiast poczuć się lepiej, człowiek jest jeszcze bardziej wyczerpany i bezradny. Warto zwierzać się tylko tym, którzy naprawdę dbają o nasze dobro.

Status finansowy

Rozmowy o finansach często prowadzą do porównań i osądów. Badania American Psychological Association pokazują, że pieniądze są głównym źródłem stresu. Ten stres może często nasilać się, gdy otwarcie dyskutujemy o naszej sytuacji finansowej, szczególnie jeśli jest ona postrzegana negatywnie przez innych.

Dawne urazy

Wracanie do przeszłych konfliktów bywa wyczerpujące i wpływa na obecne relacje. O wiele lepiej jest zamknąć ten rozdział i skupić się na teraźniejszości.

Osobiste szczegóły z życia

Dzielenie się każdym aspektem życia w mediach społecznościowych stało się powszechne, ale warto zachować część prywatności. Pozwala to uniknąć osądów i pielęgnować swoją indywidualność bez zewnętrznych wpływów.

Akty dobroci

Czy kiedykolwiek zrobiliście coś miłego dla kogoś i poczuliście przepełniające was poczucie radości? Rozgłaszanie miłych gestów może pozbawić je szczerości i sprawić, że zaczniemy to robić dla uznania, więc czasem lepiej zachować takie momenty dla siebie. Dobroć nie potrzebuje uznania.

Obawy i lęki

Nieustannie martwisz się tym, co inni myślą o tobie? Dzielisz się swoimi obawami, mając nadzieję na pocieszenie? Mieć obawy i lęki to normalne, wszyscy je mamy. Ale ciągłe dzielenie się nimi może czasem je potęgować.

Psychologia sugeruje, że wewnętrzna praca nad nimi lub poszukiwanie profesjonalnej pomocy, gdy jest to potrzebne, pozwala budować odporność i je przezwyciężać.

Otrzymywane komplementy

Choć miło jest się chwalić, dzielenie się komplementami może brzmieć jak przechwalanie się. Psychologia sugeruje, że internalizowanie pochwał wzmacnia poczucie własnej wartości i poprawia nasz obraz siebie.

Sprawy rodzinne

Sprawy rodzinne bywają delikatne i powinny być omawiane ostrożnie, najlepiej w wąskim gronie. Zachowanie prywatności sprzyja budowaniu szacunku w rodzinie, będącej cennym związkiem, który zasługuje na naszą największą troskę.

Rytuały pielęgnacyjne

Tak, te rytuały są głęboko osobiste i unikalne dla każdej osoby. Dzielenie się nimi może czasem prowadzić do porównań lub osądów, co może osłabić ich skuteczność. Zachowanie ich w tajemnicy może zwiększyć ich terapeutyczny efekt.

rj

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor