Naukowcy odkryli, że osoby, które przewracają się z boku na bok już w początkowych latach wieku średniego, mogą być bardziej podatne na demencję w miarę starzenia się.
W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Neurology, przeanalizowano skany mózgu 589 osób pod kątem związku między jakością snu u osób w wieku 40 lat, a wiekiem ich mózgu w późniejszym życiu.
Naukowcy odkryli związek między tymi dwoma czynnikami, przy czym osoby, które zgłaszały gorszą jakość snu w wieku 40 lat, wykazywały zaawansowany wiek mózgu w MRI wykonanym 15 lat później.
Słaby sen cechuje:
- Zła jakość snu
- Trudności z zasypianiem
- Trudności z utrzymaniem snu
- Wczesne budzenie się rano
- Senność w ciągu dnia
Pacjenci, którzy zgłosili dwie lub trzy cechy, mieli mózg o 1,6 roku starszy niż osoby, które zgłosiły tylko jedną cechę, co stanowiło około 70% puli.
Jednak osoby z więcej niż trzema cechami - około 8% - wykazywały mózg o 2,6 roku starszy niż ich odpowiednicy.
„Problemy ze snem zostały powiązane w poprzednich badaniach z problemami z myśleniem i pamięcią w późniejszym życiu, co zwiększa ryzyko demencji” — powiedziała autorka badania dr Clémence Cavaillès w wywiadzie dla MedPage Today. „Nasze badanie, w którym wykorzystano skany mózgu do określenia wieku mózgu uczestników, sugeruje, że zły sen jest powiązany z prawie trzema latami dodatkowego starzenia się mózgu już w średnim wieku”.
„Zaawansowane starzenie się mózgu jest związane ze spadkiem funkcji poznawczych i wzorcami zaniku związanymi z chorobą Alzheimera” - dodała Cavaillès. „Dlatego zły sen może być ważnym celem wczesnych interwencji mających na celu zapobieganie spadkowi funkcji poznawczych, nawet zanim rozpocznie się gromadzenie amyloidu i tau”.
Naukowcy zalecają stały harmonogram snu, ćwiczenia i unikanie kofeiny i alkoholu przed pójściem spać.
jm