----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

24 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

Chociaż wydaje się to oczywiste, ale jednak co roku okazuje się, że nie dla wszystkich. Niektórym może wydawać się, że kilka minut w zamkniętym samochodzie nie zrobi różnicy, ale takie działania mogą prowadzić do tragicznych skutków zdrowotnych i nawet śmierci. Eksperci apelują, aby podczas fali upałów, jakie panują obecnie w części Stanów Zjednoczonych, nie zostawiać dzieci ani zwierząt w rozgrzanych samochodach.

Każdego roku dochodzi do przypadków hospitalizacji oraz zgonów spowodowanych przez przegrzanie organizmu, nazywane udarem cieplnym, które może nastąpić bardzo szybko w zamkniętym pojeździe. Dzieci oraz zwierzęta są szczególnie narażone na ten rodzaj zagrożenia ze względu na ich mniejszą masę ciała i szybszą reakcję na wzrost temperatury.

Liczba zgonów dzieci w wyniku pozostawienia w nagrzanym samochodzie w 2023 r. wyniosła 29. Jak dotąd w 2024 r. zgłoszono dwa zgony. Każdego roku średnio 37 dzieci poniżej 15 roku życia umiera z powodu udaru cieplnego pozostawionego w pojeździe. Od 1998 r. w prawie każdym stanie doszło do co najmniej jednej śmierci. Zarówno w 2018, jak i 2019 r. rekordowa liczba 53 dzieci zmarła po pozostawieniu ich w nagrzanym pojeździe.

Większość wypadków spowodowanych nagrzaniem samochodu – 53% – ma miejsce, ponieważ ktoś zapomniał o dziecku w samochodzie. Być może zadajesz sobie pytanie: jak to możliwe? Rodziny, które straciły bliską osobę, myślały kiedyś to samo, ale potem przydarzyła im się tragedia. Do wypadków śmiertelnych w samochodzie dochodzi nie tylko podczas letnich upałów. Według Jana Nulla, który śledzi takie przypadki zgonów od 1998 r., pierwszy w roku udar cieplny w pojazdach zdarza się średnio w marcu.

  • W około 46% przypadków zapomnienia o dziecku opiekun miał zamiar oddać dziecko do żłobka lub przedszkola.
  • Czwartki i piątki – koniec tygodnia pracy – charakteryzują się największą liczbą zgonów.
  • Ponad połowa zgonów (54%) to dzieci poniżej 2 roku życia.

„Nie zostawiajcie małych dzieci i zwierząt domowych w pojazdach bez nadzoru. Wnętrza samochodów w ciągu kilku minut osiągną śmiertelną temperaturę” – czytamy w zaleceniach National Weather Service

Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie podczas upałów jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i przestępstwem w wielu miejscach. Skutki zdrowotne takiej decyzji mogą być katastrofalne i prowadzić do długotrwałych obrażeń lub śmierci.

Jednak śmierć w gorącym samochodzie nie zdarza się tylko wtedy, gdy zapomina się o dziecku. Drugą najczęstszą przyczyną – 25% – takich zgonów jest wsiadanie dzieci do pojazdów bez nadzoru. Posiadając małe dzieci należy wyrobić sobie nawyk zamykania drzwi i bagażnika samochodu przez cały rok. Temperatura wewnątrz samochodu może osiągnąć ponad 115 stopni, gdy temperatura na zewnątrz wynosi zaledwie 70 stopni.

Chociaż można zapobiec wszystkim rodzajom zgonów spowodowanych nagrzaniem samochodu, trzeciej z głównych przyczyn tych zgonów – świadomego pozostawienia dziecka – najłatwiej można uniknąć. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Opuszczenie szyb lub parkowanie w cieniu w niewielkim stopniu wpływa na zmianę temperatury we wnętrzu pojazdu. Temperatura ciała dziecka może wzrosnąć od trzech do pięciu razy szybciej niż u osoby dorosłej.

Jak można zapobiec?

Istnieje wiele praktycznych sposobów na zapobieganie takim sytuacjom:

  • Zawsze zabieraj dziecko lub zwierzę ze sobą. Nawet na krótką chwilę, nie pozostawiaj ich w samochodzie.
  • Planuj swoje aktywności z wyprzedzeniem. Unikaj sytuacji, w których pozostawienie kogoś w samochodzie staje się koniecznością.
  • Zaangażuj społeczność. Jeśli zobaczysz dziecko lub zwierzę w zamkniętym samochodzie, działaj szybko i wezwij pomoc.
  • Korzystaj z technologii. Istnieją systemy alarmowe i aplikacje mobilne, które mogą ostrzegać przed przegrzewaniem się wnętrza pojazdu.

Jeśli widzisz dziecko samo w pojeździe, upewnij się, że wszystko z nim w porządku i reaguje. Jeśli nie, natychmiast zadzwoń pod numer 911.

Jeśli wszystko wydaje się w porządku, spróbuj zlokalizować rodziców; jeśli znajduje się w miejscu publicznym, poproś placówkę o wezwanie właściciela samochodu przez domofon.

Jeśli dziecko nie reaguje i wydaje się być w niebezpieczeństwie, spróbuj wsiąść do samochodu i mu pomóc – nawet jeśli oznacza to wybicie szyby. W wielu stanach obowiązują przepisy dotyczące „dobrego Samarytanina”, które chronią ludzi przed procesami sądowymi za zaangażowanie się w pomoc osobie w sytuacji kryzysowej.

Niebezpieczne upały

Mieszkańcom wszystkich stanów, w których obowiązują zalecenia lub ostrzeżenia dotyczące upału, zaleca się picie dużej ilości płynów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, trzymanie się z dala od słońca i sprawdzanie, co u krewnych i sąsiadów.

NWS zaleca również noszenie lekkiej i luźnej odzieży oraz, jeśli to możliwe, ograniczanie wysiłku fizycznego do wczesnych godzin porannych lub wieczornych.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor