31 października to Światowy Dzień Oszczędzania. Temat ten jest ściśle powiązany z dbałością o bezpieczeństwo finansów i danych, dlatego serwis InternetowyKantor.pl przygotował bezpłatny ebook o tym, jak nie wpaść w pułapki zastawiane przez cyberoszustów w sieci. Wiele cyberzagrożeń może wiązać się z poważnymi szkodami, w tym utratą oszczędności. Warto sprawdzić, jak się przed nimi chronić.
Według raportu CBOS „Oszczędności i długi Polaków” z ubiegłego roku, nieco ponad połowa badanych (54%) deklarowała, że ich gospodarstwa domowe posiadają oszczędności. Dwie piąte badanych (40%) deklarowało, że ich gospodarstwa domowe posiadają do spłacenia różnego rodzaju raty, pożyczki, długi lub kredyty. Odkładanie oszczędności staje się obecnie szczególnie istotne. Nie dbając jednak o bezpieczeństwo w sieci, swoje oszczędności można stracić już w zaledwie kilkanaście sekund. Poradami na temat tego, jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie, podzielili się eksperci serwisu InternetowyKantor.pl w bezpłatnym ebooku pt. „Jak nie wpaść w pułapkę cyberoszustów?”.
5 zasad bezpieczeństwa w internecie
W poradniku znajduje się między innymi omówienie 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Należą do nich:
- Korzystanie z dwustopniowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie to możliwe.
- Tworzenie unikatowych, silnych haseł.
- Unikanie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.
- Sprawdzanie autentyczności stron internetowych.
- Zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości.
Krajobraz internetowych zagrożeń
W poradniku znajduje się także przegląd i omówienie najpopularniejszych zagrożeń, które czyhają na ludzi w internecie. Należą do nich m.in.:
- phishing;
- spear phishing;
- deepfake;
- oszustwa z wykorzystaniem socjotechnik.
Wiele oszustw to próby oddziaływania na nasze emocje, dlatego mogą się odwoływać do bieżących i poruszających wydarzeń (np. fałszywe zbiórki dla powodzian ogłaszane w formie postów lub spreparowanych, sensacyjnych artykułów). „Krajobraz zagrożeń w sieci zmienia się dynamicznie, tak jak nasz świat. Świadomość potencjalnych pułapek jest bardzo ważna. Tylko w ten sposób możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo” – mówi Dariusz Polaczyk, Risk & Security Manager, InternetowyKantor.pl.
Z poradnikiem można się bezpłatnie zapoznać na stronie: internetowykantor.pl/ebook-cyberbezpieczenstwo
InternetowyKantor.pl to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający wymianę walut przez internet. Z oferty serwisu skorzystało już ponad 516 tys. klientów. Serwis jest najczęściej ocenianą marką w Opineo.pl w 2024 roku ze średnią ocen 4,9/5. InternetowyKantor.pl cały czas rozwija nowe funkcjonalności – w ostatnich tygodniach w panelu użytkownika wdrożony został nowy kanał komunikacji – skrzynka odbiorcza, a także możliwość zakupienia 13 nowych walut.
Źródło informacji: Currency One