----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

03 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Chiński koncern BYD sprzedał na całym świecie najwięcej samochodów elektrycznych w IV kwartale ubiegłego roku. W tym okresie zepchnął z pozycji lidera Teslę kierowaną przez Elona Muska. Sytuacja jest zaskakująca, bo Tesla sprzedaż miała mimo wszystko rekordową – do salonów na całym świecie wjechało więcej aut niż zakładał to sam producent. BYD odnotował w tym okresie sprzedaż 526 tys. pojazdów elektrycznych, podczas gdy Tesla tylko zbliżyła się do 500 tysięcy. Przez ostatnie 12 miesięcy z taśm chińskiej firmy zjechało aż 3,02 mln samochodów z napędem elektrycznym. W ujęciu rocznym Tesla mimo wszystko utrzymuje pozycję lidera, ale BYD jest na dobrej drodze, aby wyprzedzić firmę Elona Muska jako największego producenta aut elektrycznych na świecie.

Fenomen

Według analityków wiodąca rola Chin w globalnym przemyśle motoryzacyjnym wynika przede wszystkim z taniej siły roboczej i dominacji w łańcuchu dostaw.

"Chiny są obecnie liderem w produkcji i zwiększają swoją przewagę komparatywną, opierając się na ogromnym rynku krajowym i przewadze pierwszego gracza" - napisali analitycy Natixis Asia, francuskiego banku inwestycyjnego, w raporcie z końca listopada. BYD jest czołowym producentem pojazdów elektrycznych w Chinach i eksportuje elektryczne taksówki, autobusy i inne pojazdy do reszty świata, w tym do Europy, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód. W przeciwieństwie do Tesli produkuje również hybrydy plug-in, czyli te doładowywane z gniazdek elektrycznych.

Tesla chciała grać ceną

W USA, Chinach i na większości światowych rynków - w tym również w Polsce - Tesla prowadziła walkę cenową. Największe obniżki były przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych - we wrześniu cena Tesli Model Y Long Range spadła o 20 procent do poziomu 52 990 dolarów. Od tego czasu w sumie było sześć kolejnych obniżek cen w ciągu zaledwie czterech miesięcy. W rezultacie najtańszy Model 3 z napędem na tylne koła i małym akumulatorem kosztował w połowie kwietnia w USA 39 990 dolarów. W Chinach mimo podobnych zabiegów cel założony przez konsorcjum Elona Muska nie został osiągnięty, bo identyczną strategią przyjął BYD.

BYD deklasuje konkurencję właśnie ceną

Najlepiej sprzedającymi się samochodami osobowymi koncernu są modele Qin i Song. Qin to kompaktowy sedan dostępny jako hybryda plug-in lub samochód całkowicie elektryczny. BYD Song to seria kompaktowych SUV-ów typu crossover. W porównaniu do Tesli, BYD znany jest z oferowania bardziej przystępnych cenowo samochodów. Podstawowy model jest sprzedawany w Chinach za nieco ponad 10 000 dolarów – dla porównania najtańsza Tesla Model 3 kosztuje ponad 32 000 dolarów. Samochody osobowe BYD nie są jeszcze dostępne w Stanach Zjednoczonych. Z kolei ich autobusy elektryczne - produkowane w Lancaster w Kalifornii - są sprzedawane w tym kraju.

BYD

Przedsiębiorstwo należy do produkującej akumulatory firmy BYD Company i ma swoją siedzibę w "chińskiej dolinie krzemowej" w Shenzhen. Firma BYD została założona w 1995 roku przez Wanga Chuanfu - byłego akademika. Wang twierdzi, że litery BYD nie oznaczają niczego szczególnego. Powiedział, że wybrał "dość dziwną" nazwę, aby odróżnić ją od innych startupów. Konsorcjum produkuje auta elektryczne i hybrydowe. Sukces BYD wynika m.in. z pionowo zintegrowanej struktury firmy, która kontroluje kopalnie Litu, produkuje baterie i chipy. Głównym rynkiem zbytu dla koncernu BYD jest rynek chiński, w którym Tesla ma około 20% udziałów. W ubiegłym miesiącu firma ogłosiła, że zbuduje fabrykę pojazdów elektrycznych na Węgrzech, która będzie jej pierwszą fabryką samochodów osobowych w Europie. Firma posiada już fabrykę autobusów w miejscowości Komárom w tym państwie.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor