----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Jak wynika z opublikowanego w środę krajowego raportu o zatrudnieniu ADP, Amerykanie, którzy zmienili pracę, odnotowali wzrost wynagrodzeń po raz pierwszy od roku, w związku z utworzeniem przez prywatnych pracodawców nowych miejsc pracy – co oznacza, że rynek pracy w największej gospodarce świata pozostaje silny.

W lutym firmy zatrudniły 140 000 nowych pracowników, w porównaniu ze skorygowaną liczbą 111 000 ze stycznia. Tymczasem wynagrodzenie pracowników, którzy zmienili pracę, wzrosło o 7,6 proc., co stanowi wzrost o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i jest to pierwszy skok od około 12 miesięcy. W przypadku pracowników, którzy pozostali na pracy, wzrost płac spowolnił do 5,1 proc., co stanowi najniższy wzrost od sierpnia 2021 r., jak wynika z danych ADP.

W lutym średnia płaca pracowników, którzy pozostali na swoich stanowiskach, wyniosła prawie 59 000 dolarów rocznie.

Chociaż ostatnich miesiącach Amerykanie zaczęli martwić się o swoje zatrudnienie, ekonomiści sugerują, że choć rynek pracy może spowolnić, masowe zwolnienia w nadchodzącym roku wydają się mało prawdopodobne.

Wzrost liczby miejsc pracy pozostaje solidny. Wzrost wynagrodzeń wykazuje tendencję spadkową, ale nadal przekracza inflację” – stwierdziła w oświadczeniu Nela Richardson, główna ekonomistka ADP. „Krótko mówiąc, rynek pracy jest dynamiczny, ale nie przechyla szali pod względem decyzji Fed w sprawie stóp procentowych w tym roku”.

Rezerwa Federalna zwraca szczególną uwagę na podwyżki płac i ich wpływ na inflację, która utrzymuje się na podwyższonym poziomie.

Latem 2022 r. Indeks cen towarów i usług konsumenckich, używany do pomiaru inflacji, osiągnął najwyższy poziom od czterech dekad, co skłoniło bank centralny do wprowadzenia agresywnych podwyżek stóp procentowych w celu spowolnienia wzrostu cen.

Inflacja spadła, ale pozostaje wyższa niż cel Fed wynoszący 2%. Wyższe stopy procentowe spowodowały wzrost kosztów pożyczek w całej gospodarce, przez co pożyczki na zakup wielu rzeczy, w tym nieruchomości, stały się znacznie droższe.

Obecna stopa procentowa Fed mieści się w przedziale od 5,25 do 5,5 procent i jest najwyższa od ponad 20 lat.

W środę Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, zasugerował, że decydenci prawdopodobnie zakończą podnoszenie stóp procentowych i mogą w pewnym momencie tego roku obniżyć koszty pożyczek, o ile inflacja będzie zmierzać we właściwym kierunku.

Ekonomiści spodziewają się pierwszej obniżki kosztów zaciągania kredytów już latem.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor