Semaglutyd to główny składnik leków na odchudzanie, takich jak Ozempic i Wegovy. Okazuje się, że wiele internetowych aptek oferuje produkty zawierające semaglutyd bez recepty.
Badanie, opublikowane w piątek w czasopiśmie JAMA Network Open, wykazało, że gdy autorzy raportu użyli wyszukiwarek, aby spróbować znaleźć „strony internetowe reklamujące semaglutyd bez recepty” latem ubiegłego roku, ponad 42% aptek odnalezionych w ten sposób sprzedawało te produkty nielegalnie.
„To badanie wykazało, że produkty zawierające semaglutyd są aktywnie sprzedawane bez recepty przez apteki internetowe, a sprzedawcy wysyłają niezarejestrowane i podrobione produkty” - czytamy w badaniu. „Dwie oceniane strony internetowe otrzymały listy ostrzegawcze z Food and Drug Administration (FDA)] za nielegalną sprzedaż niezatwierdzonego i niewłaściwie oznakowanego semaglutydu”.
Tim Mackey, autor raportu i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział, że osoby kupujące online leki przeciw otyłości narażają się na „poważne ryzyko konsumenckie” związane z otrzymywaniem leków, które są podrabiane, nieskuteczne i potencjalnie niebezpieczne.
Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) w czerwcu ostrzegała, że fałszywe wersje semaglutydu są sprzedawane w różnych krajach.
„WHO radzi pracownikom służby zdrowia, organom regulacyjnym i opinii publicznej, aby byli świadomi tych sfałszowanych partii leków” – powiedziała w oświadczeniu dr Yukiko Nakatani, zastępczyni dyrektora generalnego WHO ds. dostępu do leków i produktów zdrowotnych. „Wzywamy interesariuszy do zaprzestania stosowania podejrzanych leków i zgłaszania ich odpowiednim organom”.
Zagrożenie dla zdrowia
Producenci mają trudności z nadążaniem za popytem na leki przeciw otyłości, których koszt może sięgać nawet 1 300 dolarów miesięcznie, jak wynika z badania. Z tego powodu wzrosła liczba osób poszukujących leku w aptekach internetowych, co nasiliło wzrost oferowanych podróbek. Badania wykazały, że leki zakupione online zawierały nawet o 39 procent więcej semaglutydu niż podano na opakowaniu. Przedawkowanie leku może prowadzić do nudności, wymiotów i niebezpiecznych spadków poziomu cukru we krwi, co może powodować mdłości, zgodnie z FDA.
Firma farmaceutyczna Eli Lilly ogłosiła w czerwcu, że wnosi kilka pozwów przeciwko medycznym spa, centrom odnowy biologicznej i innym podmiotom, które stosowały niezatwierdzone produkty przypominające ich leki na odchudzanie.
jm