Pieniądze nie kupią miłości, ale zwiększają szanse na jej znalezienie, a sama miłość zmniejsza zapotrzebowanie na pieniądze - uważają osoby badające ludzkie zachowania.
Choć się do tego nie przyznajemy, sugestie takie odrzucając jako wręcz obraźliwe, to różne badania wskazują, iż pieniądze odgrywają znaczącą rolę w wyborze romantycznego partnera. W jednym z badań około 56% Amerykanów stwierdziło, że wolałoby związać się z kimś, kto zapewni im bezpieczeństwo finansowe, podczas gdy tylko 44 procent uznało "bycie zakochanym po uszy" jako główny powód.
W innym badaniu 75% kobiet stwierdziło, że nie wyjdzie za mężczyznę bez pracy. Jak na ironię, 91% samotnych kobiet stwierdziło, że wyjdzie za mąż tylko z miłości, a nie pieniędzy.
Możliwym wyjaśnieniem tych pozornie niespójnych wyników jest to, że zdecydowana większość kobiet przywiązuje większą wagę do miłości niż do pieniędzy – chyba że środki finansowe nie przekraczają pewnego progu. Mężczyzna bez pracy znajduje się poniżej akceptowalnego progu finansowego i prawdopodobnie nie będzie w stanie zapewnić partnerom przyszłości.
Wyidealizowane postrzeganie związków romantycznych przywiązuje znacznie większą wagę do miłości niż do pieniędzy, ale w obliczu rzeczywistości większość ludzi jest gotowa na kompromis.
To wyjaśnia, dlaczego jedno z badań wykazało, że pokolenie Z (urodzeni w latach 1996 - 2010) to jedyna grupa, która przedkłada miłość nad pieniądze (54%). Wiemy bowiem, że w młodym wieku ideały są najważniejsze.
Temat ten poruszono w Psychology Today i przedstawiono potwierdzone naukowo fakty na temat pieniędzy, miłości i szczęści. Oto kilka godnych uwagi:
- Wyższy dochód wiąże się z mniejszym codziennym smutkiem, ale nie większym codziennym szczęściem;
- Wiele kobiet woli wyjść za mąż za bogatych mężczyzn i zostać w domu z dziećmi;
- Im masz wyższe dochody, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz miłość;
- Kłótnie o pieniądze są głównym zwiastunem rozwodu;
Na koniec kilka cytatów o pieniądzach i miłości:
„Wykorzystuj pieniądze i kochaj ludzi, a nie odwrotnie" - książę Józef
„Za pierwszym razem wychodzisz za mąż z miłości, za drugim dla pieniędzy, a za trzecim dla towarzystwa” - Jacqueline Kennedy Onassis
„Za pieniądze możesz kupić dobrego psa, ale tylko miłość może sprawić, że macha ogonem” - Kinky Friedman.
rj