- zwiększając się o 1,8 miliarda dolarów w 2023 r. do 37,2 miliarda dolarów.
Jak wynika z dorocznego sprawozdania finansowego miasta, zadłużenie Chicago w zakresie świadczeń emerytalnych wzrosło w 2023 r. o około 1,8 miliarda dolarów, co zwiększa presję na burmistrza Brandona Johnsona, aby dostosował wydatki miasta do dochodów.
Chicago jest winne 37,2 miliarda dolarów swoim czterem pracowniczym funduszom emerytalnym reprezentującym funkcjonariuszy policji, strażaków, pracowników miejskich i robotników. Według raportu oznacza to wzrost o około 5% w porównaniu z 2023 rokiem. Skok ten wynika w dużej mierze z wpływu inflacji i rosnących stóp procentowych i nastąpił pomimo wysiłków władz miejskich, by stawić czoła ogromnemu zadłużeniu emerytalnemu Chicago.
Roczne sprawozdanie finansowe odzwierciedla zatwierdzenie przez Radę Miasta Chicago planu opracowanego przez byłą burmistrz Lori Lightfoot mającego na celu przekazanie dodatkowych 242 mln dolarów do czterech miejskich funduszy emerytalnych w styczniu 2023 r. Johnson kontynuował tę politykę, a budżet miasta na 2024 r. obejmował dodatkowe środki na wypłatę emerytury wartości 306,6 mln dolarów.
Miasto będzie musiało przeznaczyć 2,74 miliarda dolarów na emerytury w 2025 roku, aby spełnić wymogi prawa stanowego, które wymaga, aby dwa z funduszy Chicago były finansowane w 90% do roku 2055, a pozostałe dwa do roku 2058, co zapewni im możliwość spłaty świadczeń emerytalnych.
Podczas gdy w latach 2022–2023 całkowite zadłużenie miasta w zakresie świadczeń emerytalnych wzrosło, wzrosły także aktywa wszystkich czterech funduszy emerytalnych, co złagodziło ogólny kryzys emerytalny miasta.
Poziom finansowania funduszy przeznaczonych na wypłatę emerytur funkcjonariuszom policji, strażakom i pracownikom władz miejskich w Chicago wynosi około 22%. Jak wynika z rocznego sprawozdania finansowego miasta, najwyższy poziom finansowania ma fundusz pracowniczy, wynoszący 39%.
Łączny poziom finansowania czterech funduszy emerytalnych w Chicago wynosi 26%, czyli znacznie gorzej niż w przypadku innych dużych publicznych funduszy emerytalnych, których średni poziom finansowania wynosi około 70%.
Ponad rok temu Johnson utworzył grupę zadaniową w celu opracowania kompleksowego planu rozwiązania problemu zadłużenia emerytalnego Chicago, które zagraża jego zdolności do wywiązania się z obietnic wyborczych. Jednak grupie tej nie udało się opracować planu, a podczas niedawno zakończonej sesji wiosennej prawodawcy stanowi nie podjęli żadnych merytorycznych działań w sprawie emerytur.
jm