----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

25 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Od 1976 roku firma Gallup prowadzi badania opinii publicznej na temat uczciwości 26 wybranych grup zawodowych. Dane za 2023 rok wskazują na spadek zaufania i niższe opinie na temat wszystkich z wyjątkiem jednej.

Firma Gallup zaczęła mierzyć postrzeganie uczciwości i etyki wśród przedstawicieli różnych zawodów w 1976 r., przeprowadzając coroczne aktualizacje od 1990 r. Każdego roku uwzględniano kilka podstawowych zawodów, a pytania o inne zadawane były rotacyjnie. Najnowsze oceny pochodzą z ankiety przeprowadzonej w dniach 1–20 grudnia 2023 r., w której Amerykanie oceniali 23 zawody.

Politycy gorsi od sprzedawców samochodów

Wnioski z badania są niepomyślne przede wszystkim dla polityków: członkowie Kongresu uzyskali najniższy wynik wynoszący zaledwie 6 procent pozytywnych opinii, tuż za nimi uplasowali się członkowie Senatu z wynikiem 8 procent – to tyle samo, ile uzyskali sprzedawcy samochodów i specjaliści od reklamy.

Inne zawody na dole listy, choć posiadające kilka punktów procentowych więcej: maklerzy giełdowi, sprzedawcy ubezpieczeń i dyrektorzy firm (12%). Po 16 procent otrzymali gubernatorzy stanowi i prawnicy, a po 19 procent dziennikarze i bankierzy.

Według sondażu Gallupa zawody, które od 2019 roku straciły najbardziej w oczach opinii publicznej, to między innymi dziennikarze, duchowni, policjanci, farmaceuci i lekarze. Z tym, że te ostatnie trzy zawody wciąż plasują się w górnej części listy.

Większość funkcjonariuszy policji i profesorów uczelni jest postrzegana w niekorzystnym świetle, przy czym tych pierwszych postrzega jako godnych zaufania już tylko 45% ankietowanych, a drugich 42%.

Komu ufamy najbardziej? W nawiasie wskaźnik z 2019 roku

  • Pielęgniarkom – 78% (85%)
  • Weterynarzom – 65% (brak danych)
  • Inżynierom – 60% (66%)
  • Dentystom – 59% (61%)
  • Lekarzom – 56% (65%)

Ogólnie rzecz biorąc, Amerykanie uważają, że tylko nieliczne stanowiska pracy są w dużej mierze obsadzone przez ludzi uczciwych i etycznych, a nawet wobec nich to pozytywne nastawienie słabnie. Dość niepokojący jest wynik polityków, którzy mają przecież wpływ na kondycję kraju i jego politykę wewnętrzną i zewnętrzną.

Według Gallupa w 2023 r. jedynie przywódcy związków zawodowych nie przesunęli się na liście w dół, choć nigdy nie mieli zbyt wysokich wskazań - zaledwie 25% ankietowanych oceniło uczciwość i etykę urzędników związkowych jako „bardzo wysokie” lub „wysokie”, nieco lepiej niż cztery lata wcześniej.

Wyniki badania zostały zauważone przez wiele grup zawodowych, ale skomentowało je tylko Amerykańskie Stowarzyszenie Pielęgniarek (ANA):

„Biorąc pod uwagę znaczne trudności i przeszkody, przed którymi stoją pielęgniarki, w tym niebezpieczne środowisko pracy, poważne wypalenie zawodowe i bariery w wykonywaniu zawodu, żeby wymienić tylko kilka, to uznanie ich pracy jest prawdziwym świadectwem pozytywnego wpływu pielęgniarek na swoich pacjentów i ich niezaprzeczalnego wpływu na system opieki zdrowotnej” – stwierdziła w oświadczeniu prezes ANA Jennifer Mensik Kennedy.

Wizerunek wielu zawodów – szczególnie tych związanych z medycyną – znacznie się poprawił w 2020 r. w związku z pandemią Covid-19. Jednak efekt ten był krótkotrwały i od tego czasu wiele ratingów spadło do najniższych poziomów w historii. Prawie wszystkie zawody są obecnie postrzegane mniej pozytywnie niż rok temu i cztery lata temu. Kilka wybranych – pod przewodnictwem pielęgniarek już 22. rok z rzędu – utrzymuje ogólne pozytywne oceny.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor