----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

18 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Większość z nas wie, że chipsy ziemniaczane, ciastka kupowane w sklepie i napoje gazowane nie są podstawą zdrowej diety. Ale jak naprawdę szkodliwe dla nas są te produkty? Nowa analiza badań, w których wzięło udział prawie 10 milionów osób, dostarcza jednych z najbardziej przekonujących dowodów na to, że wysokoprzetworzona żywność szkodzi naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

W ramach kompleksowego przeglądu badań opublikowanego w czasopiśmie medycznym BMJ naukowcy przyjrzeli się powiązaniom między ultraprzetworzoną żywnością (UPF) a różnymi skutkami zdrowotnymi, w tym cukrzycą typu 2, stanami lękowymi, nowotworami i przypadkami przedwczesnej śmierci. Analiza objęto tylko badania z ostatnich 3 lat i wykluczono te, które finansowane były przez producentów przetworzonej żywności. W celu zdefiniowania produktów ultraprzetworzonych naukowcy odnieśli się do systemu NOVA, który klasyfikuje je według stopnia przetworzenia.

Po zakończeniu analiz odkryto, że spożycie UPF było powiązane z większym ryzykiem wystąpienia 32 z 45 niekorzystnych skutków zdrowotnych objętych badaniem. Naukowcy zauważyli, że najbardziej przekonujące dowody dotyczyły zdrowia kardiometabolicznego i psychicznego: osoby jedzące więcej UPF były o 53% bardziej narażone na stany lękowe i/lub depresję oraz o 50% większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Były także o 12% bardziej narażone na cukrzycę typu 2.

Szkodliwe dla całego organizmu

Carlos A. Monteiro, który opracował system klasyfikacji żywności NOVA stosowany w tym i wielu innych badaniach żywieniowych, tak skomentował ustalenia: „Ogólnie rzecz biorąc, autorzy stwierdzili, że diety bogate w ultraprzetworzone produkty mogą być szkodliwa dla większości – a może i wszystkich – układów i narządów”.

Jemy jej mnóstwo

Żywność ultraprzetworzona stanowi obecnie prawie 60% tego, co je typowy dorosły i prawie 70% tego, co jedzą dzieci.

Kategoria ta obejmuje wszystko, od ciastek i napojów gazowanych po sosy w słoikach, płatki zbożowe, pakowane pieczywo i mrożonki, a nawet lody. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że to jesz, ale przyjrzyj się uważnie etykiecie, a zobaczysz wiele składników, których nie znajdziesz w swojej własnej kuchni – pomyśl o środkach spulchniających, hydrolizowanych izolatach białka, stabilizatorach koloru, substancjach utrzymujących wilgoć. itd.

Produkty te dominują w zaopatrzeniu w żywność, podczas gdy duża i rosnąca liczba dowodów konsekwentnie łączy nadmierną konsumpcję ultraprzetworzonej żywności ze złymi wynikami zdrowotnymi.

„Cztery z sześciu głównych powodów zgonów ma związek z nieodpowiednią dietą” - mówi Christopher Gardner, dyrektor ds. badań nad żywieniem na Uniwersytecie Stanforda, który spędził dziesięciolecia badając powiązania między dietą a chorobami przewlekłymi. „Zbyt dużo przetworzonej żywności prowadzi do otyłości, cukrzycy typu drugiego, chorób serca i raka”.

W ostatnich latach UPF stały się przedmiotem wzmożonej analizy, a inne badania łączą między innymi diety bogate w te produkty z demencją i nieswoistym zapaleniem jelit. Produkowane głównie z syntetyzowanych i ekstrahowanych składników, UPF mają zwykle wysoką zawartość kalorii, cukru, soli i tłuszczu oraz niską zawartość błonnika i innych składników odżywczych.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor